Bieganie to doskonały sposób zrzucenie nadwyżki kilogramów. Wielu biegaczy podczas joggingu, wyobraża sobie jak ich organizm spala zbędny tłuszcz, przerabia go na energię. W rzeczywistości ten proces nie jest oczywiście aż tak prosty. Nasze ciało traktuje tłuszcz jako zapas na czarną godzinę, sięga po energię w nim zgromadzoną dopiero w momencie gdy wyczerpie łatwiejsze i bardziej efektywne metody. W pierwszej kolejności organizm wytwarza energię niezbędną do biegania z węglowodanów, a dokładnie glikogenu. Dopiero po kilkudziesięciu minutach wysiłku i to niezbyt intensywnego, biegacz zacznie “spalać tłuszcz”. Zbyt szybki lub zbyt krótki trening biegowy nie spowodowuje ubytku tkanki tłuszczowej. 

Nie zawsze oczywiście spalanie tłuszczu jest priorytetem treningowym. Na przykład podczas zawodów lub naprawdę długich wybiegań, czy podczas treningów które mają na celu poprawić tempo lub wytrzymałość tempową, nie da się utrzymać parametrów wysiłku i tętna tak aby energia czerpana była cały czas z tłuszczy. Biegnąc “na wynik” lub pokonując trasę maratonu, organizm biegacza musi korzystać z zasobów glikogenu. A ich wyczerpanie jest powodem tzw. ściany, opadnięcia z sił, ogromnego zmęczenia, a nawet omdlenia. Dlatego podczas intensywnych i długich treningów i biegów niezbędne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych węglowodanów. Najlepszym ich źródłem są specjalne żele energetyczne. Dlaczego nie naturalne źródła? Podczas intensywnego wysiłku, organizm powinien tracić jak najmniej energii na przyswojenie niezbędnych składników odżywczych. Żel energetyczny to węglowodany w najłatwiejszej do przyswojenia postaci. Dlatego daje lepsze i szybsze efekty niż na przykład kilka kostek czekolady, pomimo, że wartość energetyczna tych produktów może być porównywalna. 

Żele energetyczne dla biegaczy dostępne są w różnych smakach, opakowaniach i pojemnościach. Każdy będzie w stanie odnaleźć swój ulubiony żel. Ważne jest tylko aby przetestować reakcję organizmu na dany żel energetyczny na treningu, ponieważ eksperymentowanie podczas ważnych zawodów nie jest wskazane.