Bieganie to prawdopodobnie najprostszy i najbardziej naturalny sport jaki praktycznie każdy człowiek może zacząć uprawiać. Uważa się także, że jest to jeden z najtańszych sportów. W praktyce aby zacząć biegać trzeba mieć tylko wygodne buty, spodenki i koszulkę. Oczywiście w prawdziwym życiu i dzisiejszym kochającym gadżety świecie, mało kto biega jednak w tenisówkach i bawełnianych szortach i tshircie. Co więcej, amatorzy uprawiający bieganie zazwyczaj wspomagają się nowoczesnymi osiągnięciami techniki jakimi są między innymi zegarki sportowe. Jeszcze kilkanaście lat temu nie istniało coś takiego jak zegarek do biegania, a w każdym razie nie w amatorskich zastosowaniach. Obecnie większośc biegaczy korzysta z zegarków mierzących aktywność. Czy to potrzebne i dobre rozwiązanie?

Szczerze mówiąc, trudno znaleźć wady korzystania z zegarka sportowego. Nawet jeżeli w przeważającej ilości przypadków jego stosowanie nie jest absolutnie niezbędne, to korzystanie z tego typu gadżetu może znacząco podnieść jakość i zadowolenie z treningu. Śledzenie swoich postępów, wgląd w poprawiające się parametry zdrowotne może być także doskonałym motywatorem do regularnego trenowanie i poprawiania swoich wyników. 

Niemalże każdy zegarek sportowy do biegania jest w stanie dokładnie obliczyć długość przebytej trasy, tempo biegu i jego zmienność, oszacować kondycję i wpływ na organizm biegacza poprzez analizę tętna. Dzięki takim informacjom, biegacz amator może dostosować ilość i intensywność treningów biegowych do możliwości swojego organizmu, tak aby pozytywny wpływ biegania na zdrowie i wyniki sportowe był jak największy. 

Oferta producentów zegarków do biegania jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród wielu uznanych jak i mniej popularnych producentów, dostosować wygląd zegarka biegowego do swoich preferencji. Obecnie zaawansowane zegarki do biegania są także w pełni funkcjonalnymi smartwatchami i mogą być używane nie tylko podczas treningów ale także w trakcie codziennego użytkowania.