Panuje powszechne przekonanie, że zimowe góry są domeną narciarzy, a wszystkie te aktywności wiążą się ze sporymi nakładami na sprzęt, niemałymi umiejętnościami i ryzykiem, które dla laika wydaje się dość wysokie. Jednak zimą góry oferują znacznie szerszy plac zabaw. Śnieg pozwala nam cieszyć się ogromną różnorodnością aktywności bez konieczności rozwijania wielkich umiejętności, wydawania dużych pieniędzy czy ryzykowania życia.

Rakiety śnieżne

Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, rakiety śnieżne pozwolą Ci kontynuować Twoje hobby zimą. Jeszcze niedawno ta aktywność była prawie nieznana w naszych górach; ale w ostatnich latach stała się dość modna.
Nowoczesne rakiety śnieżne nie wymagają specjalnej techniki. Zawierają również akcesoria, takie jak chowane ostrza do pokonywania małych stoków, a także regulowaną podkładkę pod piętę, która umożliwia wspinaczkę bez nadmiernego obciążania łydek. Krótko mówiąc, jest to aktywność niezbyt wymagająca (choć to zależy od każdego z osobna) i bardzo satysfakcjonująca, by cieszyć się górami zimą.

Mushing

Mushing jest idealny dla miłośników przyrody, zwierząt i powieści Jacka Londona. Przemierzanie zaśnieżonych lasów na psim zaprzęgu, niczym poszukiwacz złota z Klondike, to jedna z najbardziej zabawnych aktywności, jakie można uprawiać w górach. Do uprawiania tego sportu polecamy Śnieżkę, perłę Karkonoszy. 

Skijoring

Kolejne zajęcia z psami, choć w tym przypadku będzie to Twój pies (jeśli go masz i jest wystarczająco duży). Skijoring to rodzaj zimowej wersji canicrossu, w którym osoba zakłada narty biegowe i jest przywiązany do psa (w tym przypadku będzie to musiał być Twój pies). Nie jest tak, że zwierzę ciągnie narciarza przez cały czas, ale jest to raczej pomoc, sport zespołowy. Włączyliśmy skijoring do tej listy, mimo że obiecaliśmy mówić o aktywnościach, które nie obejmują nart, to dlatego, że uważamy, że jest to zabawa dla wszystkich, którzy zwykle idą w góry ze swoim psem. Narciarstwo można uprawiać z wypożyczonym sprzętem w ośrodkach narciarstwa biegowego, gdzie zawsze są technicznie niewymagające trasy, idealne dla początkujących. Nie da się jednak ukryć, że do uprawiania tej dyscypliny konieczne jest wypracowanie pewnego poziomu umiejętności na i dużej koordynacji ze zwierzęciem. Gwarantujemy jednak, że wysiłek się opłaci.

Fatbike

Jeśli jesteś fanem kolarstwa górskiego to na pewno wiesz, że istnieje modalność, która pozwala uprawiać ten sport na najtrudniejszym terenie: błocie, piasku i śniegu. Fat bike to rowery górskie, które posiadają nadmiernie szerokie opony, dzięki którym zyskują spektakularną trakcję. Choć bazują na rowerach górskich, fat bike’i mają pewne własne cechy charakterystyczne (zwłaszcza szerokość widelca i widełek łańcuchowych), co oznacza, że nie wystarczy założyć opon fat na zwykły rower, bo po prostu nie będą pasować. Jeśli więc chcesz uprawiać kolarstwo górskie w zaśnieżonym otoczeniu, musisz zaopatrzyć się w fat bike, kupując go lub wypożyczając.