Wiele osób, które się odchudzają, może zaobserwować nagły spadek masy mięśniowej, co z oczywistych powodów jest efektem niepożądanym. Można temu zaradzić na dwa sposoby: dobierając odpowiednio ćwiczenia oraz dbając o właściwą dietę, w tym odpowiednią ilość białka w diecie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą być suplementy sportowe. Jakie ćwiczenia w trakcie odchudzania? Kiedy warto sięgnąć po odżywki białkowe?

Ćwiczenia w trakcie odchudzania

Panuje przekonanie, że w trakcie odchudzania najlepsze są długotrwałe ćwiczenia aerobowe. Czyli takie ćwiczenia, które angażują duże partie mięśni i są wykonywane przez długi czas o niskiej lub średniej intensywności. Tymczasem te same ćwiczenia o wysokiej intensywności przyniosą lepsze rezultaty i zapewnią przyspieszenie metabolizmu na długi czas, co będzie się wiązało z lepszym spalaniem tkanki tłuszczowej. Warto włączyć do swoich treningów również ćwiczenia siłowe. Dzięki temu straty masy mięśniowej wywołane niższą kalorycznością diety zostaną ograniczone. Warto bowiem wiedzieć, że dieta redukcyjna (odchudzająca) może spowodować utratę masy mięśniowej nawet na poziomie 50% całkowitej utraconej masy ciała. To oznacza, że mimo spadku ogólnej masy ciała, to jest to utrata zarówno mięśni, jak i tkanki tłuszczowej. Korzystniejsza jest oczywiście utrata jedynie tkanki tłuszczowej. Można to osiągnąć właśnie dzięki intensywnym ćwiczeniom siłowym.

Dieta a utrata masy mięśniowej

Jak wspomniano wcześniej, duża redukcja kaloryczna prowadzi do utraty masy mięśniowej. Chcąc temu zapobiegać, warto zadbać o odpowiednią podaż białka w diecie. Dzięki temu organizm nie musi czerpać białka z mięśni, a utrata masy mięśniowej jest dużo mniejsza. Rozwiązaniem może być wprowadzenie posiłków potreningowych, które będą się składać z białka i węglowodanów, dzięki czemu znacznie przyspieszą regenerację mięśniową oraz zmniejszą utratę masy mięśniowej. Można w tym celu zastosować odżywki białkowe lub odżywki białkowo węglowodanowe. Suplementy dla sportowców, czy też suplementy potreningowe najlepiej przyjmować bezpośrednio po treningu siłowym (w ciągu 30 minut), kiedy przyniosą najwięcej korzyści.